Здаровы лад жыцця фарміруецца ў сям'і

Дата: 16 января 2016 в 11:34, Обновлено 16 января 2016 в 11:38

Кансультацыя

“Здаровы лад жыцця фарміруецца ў сям’і”

«Беражыце здароўе змоладу!» - гэтая прыказка мае глыбокі сэнс. Фарміраванне здаровага ладу жыцця павінна пачынацца з нараджэння дзіцяці для таго каб у чалавека ўжо выпрацавалася ўсвядомленае стаўленне да свайго здароўя.

Умовы, ад якіх залежыць накіраванасць фарміравання асобы дзіцяці, а таксама яго здароўе, закладваюцца ў сям'і. Тое, што прывіваюць дзіцяці з дзяцінства і малаленства ў сям'і ў сферы маральных, этычных і іншых пачаў, вызначае ўсе яго далейшыя паводзіны ў жыцці, стаўленне да сабе, свайму здароўю і здароўю навакольных.

Нават у раннім школьным узросце дзіця яшчэ не здольны свядома і адэкватна прытрымлівацца элементарным нормам гігіены і санітарыі, выконваць патрабаванні ЗЛЖ, клапаціцца пра свае здароўе і здароўе навакольных. Усе гэта вылучае на першы план задачу перад бацькамі па магчыма больш ранняй выпрацоўкі ў маленькага дзіцяці уменняў і навыкаў, якія спрыяюць захаванню свайго здароўя.

Вядома, здароўе дзяцей напрамую залежыць ад умоў жыцця ў сям'і, санітарнай пісьменнасці, гігіенічнай культуры бацькоў і ўзроўню іх адукацыі.

Як правіла, у дарослых узнікае цікавасць да праблемы выхавання звычкі да здаровага ладу жыцця толькі тады, калі дзіцяці ўжо патрабуецца псіхалагічная або медыцынская дапамога. Гатоўнасць да здаровага ладу жыцця не ўзнікае сама сабой, а фарміруецца ў чалавека з ранніх гадоў, перш за ўсе ўнутры сям'і, у якой нарадзіўся і выхоўваўся дзіця.

ЗЛЖ служыць умацаванню ўсей сям'і. Дзіця павінен даведацца лепшыя сямейныя традыцыі, зразумець значэнне і важнасць сям'і ў жыцці чалавека, ролю дзіцяці ў сям'і, асвоіць нормы і этыку адносін з бацькамі і іншымі членамі сям'і.  Духоўнае здароўе - гэта тая вяршыня, на якую кожны павінен падняцца сам.

Асноўнай задачай для бацькоў з'яўляецца: фарміраванне ў дзіцяці маральных адносін да свайго здароўя, якое выяўляецца ў жаданні і патрэбы быць здаровым, весці ЗЛЖ. Ен павінен усвядоміць, што здароўе для чалавека найважнейшая каштоўнасць, галоўнае ўмова дасягнення любой жыццевай мэты і кожны сам нясе адказнасць за захаванне і ўмацаванне свайго здароўя. У гэтым нішто не можа замяніць аўтарытэт дарослага. Таму бацькі павінны самі ўспрыняць філасофію ЗЛЖ і ўступіць на шлях здароўя.

Існуе правіла: "Калі хочаш выхаваць свае дзіця здаровым, сам ідзі па шляху здароўя, інакш яго няма куды будзе весці!".

Нават у раннім дашкольным узросце дзіця яшчэ не здольны свядома і адэкватна прытрымлівацца элементарным нормам гігіены і санітарыі, выконваць патрабаванні ЗЛЖ, клапаціцца пра свае здароўе і здароўе навакольных. Усе гэта вылучае на першы план задачу перад бацькамі па магчыма больш ранняй выпрацоўкі ў маленькага дзіцяці уменняў і навыкаў, якія спрыяюць захаванню свайго здароўя.

Хатні рэжым дашкольніка – адна з важных складнікаў сямейнага выхавання, якія дазваляюць захоўваць высокі ўзровень працаздольнасці, адсунуць стому і выключыць ператамленне. Сям'я арганізуе рацыянальны хатні рэжым – сон, аптымальны рухальны рэжым, рацыянальнае харчаванне, загартоўванне, асабістую гігіену, маральнае і этычнае выхаванне, адмова ад разбуральнікаў здароўя і г. д. Рэжым у дзіцячым садзе павінен адпавядаць хатняга рэжыму.

Яшчэ вельмі важная праблема, звязаная са здароўем дзяцей – гэта прагляд тэлевізара і карыстанне кампутарам. Кампутар і тэлевізар, несумненна, карысныя для развіцця кругагляду, памяці, увагі, мыслення, каардынацыі дзіцяці, але пры ўмове разумнага падыходу да выбару гульняў і перадач, а таксама бесперапыннага часу знаходжання дзіцяці перад экранам, якое не павінна перавышаць 30 хвілін.

Фармуючы здаровы лад жыцця дзіцяці, сям'я павінна прышчапіць дзіцяці наступныя асноўныя веды, навыкі і ўменні:

- веданне правілаў асабістай гігіены, гігіены жылых і вучэбных памяшканняў, адзення, абутку і інш.;

- уменне правільна будаваць рэжым дня і выконваць яго;

- уменне аналізаваць небяспечныя сітуацыі, прагназаваць наступствы і знаходзіць выхад з іх;

- уменне ўзаемадзейнічаць з навакольным асяроддзем, разумець, пры якіх умовах асяроддзе пражывання (дом, клас, вуліца, дарога, лес) бяспечная для жыцця;

- веданне асноўных частак цела і ўнутраных органаў, іх размяшчэнне і ролю ў жыццядзейнасці арганізма чалавека;

- уменне вымяраць рост, масу цела, вызначаць частату свайго пульса і дыхання, разуменне значэння вызначэння гэтых паказчыкаў для кантролю за станам здароўя і яго карэкцыі;

- разуменне значэння ЗЛЖ для асабістага здароўя, добрага самаадчування, поспехаў у вучобе;

- уменне правільна будаваць рэжым дня і выконваць яго;

- веданне асноўных правілаў рацыянальнага харчавання з улікам узросту;

- разуменне значэння рухальнай актыўнасці для развіцця здаровага арганізма;

- веданне правілаў прафілактыкі захворванняў пазваночніка, ступні, органаў зроку, слыху і іншых;

- веданне асноўных прыродных фактараў, якія ўмацоўваюць здароўе, і правілаў іх выкарыстання;

- веданне правілаў захавання здароўя ад прастудных і некаторых іншых інфекцыйных захворванняў;

- уменне аказваць найпростую дапамогу пры невялікіх парэзах, ударах, апеках, абмаражэннях;

- веданне лячэбных устаноў, дзе магчыма атрымаць дапамогу ў выпадку хваробы.

Бацькам неабходна ведаць крытэрыі эфектыўнасці выхавання ЗЛЖ:

- станоўчая дынаміка фізічнага стану вашага дзіцяці;

- памяншэнне захворвання;

- фарміраванне ў дзіцяці уменняў наладжваць адносіны з аднагодкамі, бацькамі і іншымі людзьмі;

- зніжэнне ўзроўню трывожнасці і агрэсіўнасці.

Цалкам відавочна, што рашэнне праблемы аздараўлення дашкольнікаў магчыма толькі пры ўмове рэалізацыі адзінай праграмы гігіенічнага навучання і выхавання ў сям'і і дзіцячым садзе.